Informacje udostępniane przez Delos Capital sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jako zewnętrznie zarządzającego alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi w wykonaniu obowiązków przewidzianych przez przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych („SFDR”).

1. Uwagi wstępne:

1.1. Delos Capital sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie Wydział XIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem: 0000958302, NIP: 9512536553, REGON: 521424030 („Zarządzający ASI”, „Spółka”), jako zewnętrznie zarządzający alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi, a jednocześnie jako podmiot zarządzający AFI (ASI), jest uczestnikiem rynku finansowego, podlegającym zakresowi obowiązków przewidzianych przez przepisy SFDR.

1.2. Ponieważ Spółka prowadzi działalność na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego („KNF”), regulacje SFDR posiadają do niej zastosowanie, zgodnie z wytycznymi właściwych organów nadzoru.

2. Art. 3 ust. 1 SFDR:

2.1. Spółka realizując obowiązek, o którym mowa w art. 3 ust. 1 SFDR, publikuje informacje na temat strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

2.2. Na podstawie art. 2 pkt 22) SFDR ryzyko dla zrównoważonego rozwoju oznacza sytuację lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć, rzeczywisty lub potencjalny, istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji.

2.3. W związku z powyższym, Zarządzający ASI informuje, że w odniesieniu do produktów finansowych oferowanych przez Spółkę (alternatywne spółki inwestycyjne) ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych nie są identyfikowane jako znaczące (istotne) w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, ponieważ regulacje wewnętrzne ASI, odnoszące się do ich działalność inwestycyjnej, jak również warunkujące ją bezpośrednio, nie zawierają postanowień mogących świadczyć o wystąpieniu ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
2.4. Wynika to z faktu, że chociaż nie można w całości wykluczyć sytuacji, kiedy prowadzenie działalności inwestycyjnej incydentalnie i zupełnie wyjątkowo mogłoby potencjalnie stwarzać ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w ten sposób, że dokonywane są inwestycje w instrumenty finansowe takich podmiotów, które nie biorą pod uwagę celów dla zrównoważonego rozwoju, w tym warunków środowiskowych, społecznych lub związanych z zarządzaniem, które – jeżeli wystąpią – mogłyby mieć, rzeczywisty lub potencjalny negatywny wpływ na wartość inwestycji, to obowiązujący zakres i zasady działalności inwestycyjnej ASI, jak również wartościowy poziom dokonywanych lokat w instrumenty finansowe podmiotów, które nie biorą pod uwagę celów dla zrównoważonego rozwoju, w kontekście celów inwestycyjnych ASI i szczególnego uwzględniania interesu inwestorów, pozwala stwierdzić, że wprowadzane do działalności inwestycyjnej ASI ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w obecnej sytuacji nie są znaczące oraz istotne.

2.5. W konsekwencji, Zarządzający ASI obecnie nie wprowadza do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

2.6. Zarządzający ASI nie wyklucza całkowicie zmiany zaprezentowanego powyżej podejścia dotyczącego wprowadza do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, w perspektywie długoterminowej. Podejmując decyzję w powyższym zakresie Zarządzający ASI uwzględni wielkość oraz charakter i skalę prowadzonej działalności, a także rodzaje i profil inwestycyjny produktów finansowych, które udostępnia.

3. Art. 4 ust. 1 oraz 7 ust. 2 SFDR:

3.1. Na podstawie przepisów SFDR, niekorzystne skutki decyzji inwestycyjnych dla zrównoważonego rozwoju to te skutki decyzji inwestycyjnych, które mają niekorzystny wpływ na czynniki zrównoważonego rozwoju, zdefiniowane w art. 2 pkt 24) SFDR.

3.2. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych Zarządzający ASI nie bierze pod uwagę żadnych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju.

3.3. Spółka nie przewiduje brania pod uwagę niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju z perspektywy oddziaływania inwestycji na otoczenie, ponieważ aktualnie, uwzględniając charakter procesu inwestycyjnego, określonego w ramach regulacji wewnętrznych ASI, w jej ocenie zwiększyło by w sposób istotny koszty przeprowadzania procesu inwestycyjnego w ramach ASI, co z uwagi na charakter ASI, rodzaj udostępnianych produktów oraz skalę prowadzonej działalności wpłynęłoby negatywnie na rentowność ASI, a tym samym na interesy inwestorów ASI.
3.4. Zarządzający ASI nie wyklucza całkowicie zmiany zaprezentowanego powyżej podejścia dotyczącego niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju, w perspektywie długoterminowej. Podejmując decyzję w powyższym zakresie Zarządzający ASI uwzględni wielkość oraz charakter i skalę prowadzonej działalności, a także rodzaje i profil inwestycyjny produktów finansowych, które udostępnia.

4. Art. 5 ust. 1 Rozporządzenia SFDR:

4.1. Zgodnie z powyższym przepisem uczestnicy rynku finansowego ujmują w swoich politykach wynagrodzeń informacje o sposobie zapewniania spójności tych polityk z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz publikują te informacje na swoich stronach internetowych.

4.2. Spółka informuje, że nie jest podmiotem zobowiązanym do przyjęcia polityki wynagrodzeń, wobec czego nie dotyczy jej powyższy wymóg SFDR. Ponadto Spółka nie wypłaca jakichkolwiek wynagrodzeń powiązanych z realizacją polityk i strategii inwestycyjnych.

5. Art. 6 ust. 1 Rozporządzenia SFDR:

5.1. Na podstawie powyższego przepisu uczestnicy rynku finansowego włączają do informacji ujawnianych przed zawarciem umowy opis następujących elementów:

5.1.1. sposób, w jaki ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są wprowadzane w podejmowanych przez nich decyzjach inwestycyjnych; oraz

5.1.2. wyniki oceny prawdopodobnego wpływu ryzyk dla zrównoważonego rozwoju na zwrot z tytułu produktów finansowych, które udostępniają.

5.2. W przypadku gdy uczestnicy rynku finansowego uznają, że ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są nieznaczące, opis elementów, o których mowa w akapicie pierwszym, obejmuje jasne i zwięzłe wyjaśnienie przyczyn uznania tych ryzyk za nieznaczące.

5.3. ASI, przed przystąpieniem do ASI, informują potencjalnego inwestora o tym, że ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są nieznaczące oraz w sposób jasny i zwięzły wyjaśniają przyczyny uznania tych ryzyk za nieznaczące.

6. Art. 8, 9 oraz 10 ust. 1 Rozporządzenia SFDR:

6.1. Ze względu na uwarunkowania polityk i strategii inwestycyjnych zarządzanych ASI, Spółka informuje, że wyżej wymienione produkty inwestycyjne nie promują aspektów środowiskowych lub społecznych, nie mają na celu zrównoważonych inwestycji i nie wyznaczono dla nich indeksu jako wskaźnika referencyjnego, a także nie mają na celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie, żadne z zarządzanych ASI nie stosuje unijnego wskaźnika referencyjnego transformacji klimatycznej, ani unijnego wskaźnika referencyjnego dostosowanego do porozumienia paryskiego.

7. Informacje końcowe:

7.1. Zgodnie z art. 12 SFDR, Zarządzający ASI zapewnia, że wszelkie informacje publikowane na jego stronie internetowej zgodnie z art. 3, 5 lub 10 SFDR są na bieżąco aktualizowane. W przypadku ich zmiany, Spółka publikuje na tej samej stronie internetowej zrozumiałe wyjaśnienie takiej zmiany.

7.2. Zgodnie z art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 Spółka oświadcza, że inwestycje w ramach produktów finansowych, którymi są zarządzane zewnętrznie ASI, nie uwzględniają unijnych kryteriów dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej.